Apie gatvės sukčius

by Liudas Sodonis on April 5, 2009

Perskaitęs Eugenijaus įrašą prisiminiau porą įvykių kurios norėjau užrašyti, bet dėl įvairių priežasčių neužrašiau :)

Šiaip gatvėje išmaldos prašytojams pinigų neduodu, nebent turiu smulkių ir žmogus atrodo tikrai toks kuriam reikia. Visgi pinigai nesimėto :/ Anksčiau skeldavau, kad eitu susirasti darbą. Dabar su tokia ekonomine situacija nebedrįstu.

Pirmą kartą mane ‘apgavo‘, ‘įkalbėjo‘ pasinaudojęs socialines inžinerijos žinias vienas toks vyras. Pamenu einu po šimtadienio iškilmių gimnazijoje namo, pribėga jisai, pradeda burti kažką apie tėvą, kažką bendro, tai ką galima pasakyti apie kiekvieną tėvą. Tuo metu pro šalį važiuoja kitos gimnazijos 4-tokai, signalina, rėkauja ir pan. Jis vis kažką mala ir.. net nepastebėjau kaip aš jam ‘paskolinau’ 5lt, kurie buvo skirti mano malonumas Kintuose. Bet taip gražiai apsuko apie pirštą, kad nors imk ir pasimokyk (šiukštu taip nedarykit). Pamenu, dar tuomet nesenai ‘Hakerį’ buvau skaitęs apie socialinę inžineriją :) Kitą savaitę, sutikau aš jį vėl prie namu, tiesė jis man ranką, norėjo sveikintis, bet šį kartą aš jau buvau gudresnis, na aišku ne tiek, kad suvystyčiau jį ir atgaučiau savo pinigus :)

Kitas kartas, kai vos nedaviau pinigų buvo panašus į Juliaus . Stoviu T. Ševčenkos stotelėj, laukių transporto. Prieina vienas čiuvas ir sakosi, kad jam reikia pinigų, nes jį ką tik paleido iš kalėjimo, kur per blogo draugo įtaką buvo pakliuvęs ir ‘atsėdėjo‘ 4 metus. Aš jam pradėjau pamokslauti. Klausiau, kodėl aš dabar turiu mokėti už jo padarytas klaidas, už tai, kad jis buvo kvailas durnas ir susidėjo su blogais draugais. Dar kažką jam suvėliau. Stipriai aš jam ten argumentavau, net nebe pamenu ką. Sutriko ir nuėjo sau. Žinoma, nebūčiau aš toks kietas su juo, jei nebūčiau buvęs stambesnis (žieminės striukės privalumas) ir nebūtų vidurdienis, kai aplink pilna žmonių :)

Kitas kartas buvo visai nesenai, einu pamenu, iš kolegijos. Gedimino prospekte prie bankomato sukinėjasi, toks pasimetęs keliauninkas, atrodė gan tvarkingas. Prašė viso labo 72ct. Taip aš tiek centų galėjau jam sumesti ir po to sąžinė griaužė, kad taip nepadariau. Nes gal tikrai žmogui nelaimė, o mano nusiteikimas ir priešiškas nusistatymas jam dar labiau pakenkė..

Bet po 3-4 savaičių stotyje pamačiau tą patį čiuvą, taip pat apsirengusį ir sakanti tą pati tekstą, prašanti >1 lt. Tada viskas man pasidarė aišku. Labai stipriai manau, kad jo veikimo principas tolygus pirmojo aprašyto sukčiaus, socialinio inžinieriaus. Ko gero krapštant tuos centus iš piniginės jis pradeda ką malti ir išvilioja daugiau pinigų aukotojui net nesusipratus kas vyksta.

Bukite atsargūs.

Beje didelės ausinės juos baido, šiaip baido visus, kurie kalbina žmonės – skrajučių dalintojai, prekeiviai, geresnio dievo pasiekėjai ir t.t. O va, ikišamos mažajos ausinėms jims nė motais :)

9 comments

Iš manęs dar kol kas nekaulijo niekas, bet reiks būt budriam :)

by Mantas on 2009-04-05 at 10:49. #

Prie manęs irgi kartą buvo priėjęs vyriškis, kaip sakei, su socialinės inžinerijos praktika. Sakė neva iš ligoninės paleido ir labai nori duonos. Tikrai būčiau davęs, bet stiprus alkoholio kvapas pasakė, kad visgi ne ant duonos jis pinigus renka. :) Dar vienas įvykis buvo, kai senamiesty sėdėjo močiutė ir prašė išmaldos. Galvojau tikrai paaukosiu, bet kai priėjau arčiau, pamačiau, kad muzikos per playerį klauso! Tai galvoju, gal močiutėm su ipodais pinigų nedalinsiu. :) )

by Edvinas on 2009-04-05 at 10:55. #

Autobusų stotyje praeitą vasarą prie manęs prisėdo vyriškis, pradėjo klausinėti kur važiuoju ir panašiai, paskui jau pradėjo pasakoti, kad jam blogai ir kad aš galiu padėti :) Gerai nepamenu, ką aš jam atsakiau, bet žinojau jog tas pagalbos prašymas baigsis pinigų prašymu. Senoje vietoje kai gyvenau tokia kaimynė vis pinigų ateidavo skolintis alkoholiui, tai nesakydavo tiesiai šviesiai, kad išgerti nori, o kad bloga :D

by Darius on 2009-04-05 at 10:57. #

Aš dar pamenu, kažkada vėlai laukiau traukinio iš Šiaulių, laukiau merginos. Sėdėjau perone ir grožėjausi traukiniais. Ar priėjo prie manęs toks traukinių skaičiuotojas. Klausė kaip gyvenu, ir ar ne nereikia telefono numerio ten kažko kas man gali pasiūlyti darbą. Rimtai pristojęs buvo. Nežinau kaip būčiau atsikratęs jei ne pasirodęs dėdė policininkas :)

@Mantai, nenorių linkėti blogo, bet palauk dar :)
@Edvinai, o jei būtų be kvapo? Sunku tokius atskirti…
@Dariau, na kaimynai yra kaimynai, bet ko gero neduočiau :)

by Liudas Sodonis on 2009-04-05 at 14:37. #

Apskritai tai as duodu lita/eura net tada kai matau, kad prasantis tikrai ne duona pirks:D
Tiesiog jei turi negi gaila? Ir koks pagaliau skirtumas ar jis alu pirks ar duona… jei jam nuo to geriau bus tai lai sau perka:)

by Augis on 2009-04-05 at 16:46. #

Ankščiau -> Anksčiau

Kadangi tikslas visų soc. inžinierių vienas – pinigai, galima leisti kalbėti kiek nori, dar įdomiau:) Tiesiog imi į galvą, o ne į širdį.
Nežinau istorijos nė vienos apie elgetą, kuris sulaukęs paramos, būtų metęs šį, nepabijosiu to žodžio, amatą. Gailestingumas – gerai, bet elgetų rėmimas dažnai yra veiksnys, sulaikantis juos nuo tokio užsiėmimo metimo.

by punktyras on 2009-04-05 at 21:10. #

@Augi, na tokiu metodu tu juos skatini būti lengvabūdžiais. Nėr tai gerai.

@punktyrai, ačiū, pataisiau. Pritariu, gi pinigai lengvai, lengviau nei statybose plytas nešioti, tik reikia naglumo :)

by Liudas Sodonis on 2009-04-05 at 21:28. #

Vakar kaip tik vienas kaulijo. Pučiamės mes baidares prie Naujos Vilnios užtvankos, prieina toks elementas, pasisiūlo padėti. Na mes gal jau kaip nors patys. Tada pradėjo pinigų prašinėti ir tt.
Paprastai kai manęs prašo gatvėje taip ir sakau – ne, neduosiu. Vieną kartą „invalidas“ vos muštis nepuolė kai pasakiau kad aš ne turistas ir nereikia čia vidury dienos durninti ;)

by jago on 2009-04-06 at 11:51. #

Oj as tokiu sukciu daznai sutinku gelezinkelio stotyje. Vienas buvo toks isimintinesnins. Priejo ir pradejo ten pasakoti, kad katik is kalejimo paleido ir reikia jam namo nusigauti, bet taip ir nieko nepasake ko tiksliai nori. As tada jo paklausiau ko jis is manes nori, sako $20. $20 ??? :D Nieko as jam nedaviau, tada jis mane graziai isvadino visaip ir nuejo :D Veliau po poros savaiciu vel jis prie manes prieina, taciau nieko neprisimena ir bando ta pacia istorija pasakoti…

by Tadas on 2009-04-06 at 15:50. #

Leave your comment

Required.

Required. Not published.

If you have one.