Sveika gyvensina arba svorio metimas

by Liudas Sodonis on July 21, 2009

Jei kalbant rimtai svori aš jau metu senai, gal kokie 7 metų, tik vat jis pats ima nekrenta :D

Prieš 4 savaites užtikau tokį blogą – zenHabits. Žiūrinėjau, skaitinėju po truputi ir vieną rytą radau straipsni apie sveikatos ir lieknumo algoritmą. Autorius surinko ir apibendrino įvairią informaciją iš savo gyvenimo, iš knygų kurias skaitė, žurnalu ir etc.

Ir gavosi visai geras algoritmas, kurio naudojuosi nuo pat tada kai jį perskaičiau. Ir tai veikia – savijauta pagerėjo, svoris sumažėjo (na vos vos, tai jaučiu pagal kelnes ;)

Algoritmas susideda iš dviejų dalių – maitinimosi ir pratimų.

Maitinimasis:

 1. Reikia valgyti, kas 3-4 valandas. Tai reikia daryti todėl, kad cukraus lygis kraujyje butų pastovus. Šitaip kraujas paverčiamas į riebalus deginančia mašiną. (Kaip čia viskas vyksta aš nežinau, bet kažką pamenu iš biologijos pamokų apie cukraus lygi kraujyje.)
 2. Ne būti alkanam. Susiję labai su pirmu punktu. Ir po to labai norisi prisivalgyti, kas nėra gerai.
 3. Valgyti tik suderintus angliavandenius. Apie tai žinau jau senai, bet žinojimas != darymas :D
 4. Valgyti liesus proteinus. (Nesugalvoju kaip gudriau išversti)
 5. Daržovės. Jų galima valgyti kiek nori :) Aišku kalba eina apie žalias arba tik truputi apdorotas daržoves. Nors į tai neįeitu tokie dalykai kaip patelnė keptų bulvių :)
 6. Vaisai tai natūralūs saldainiai. True true. Skanus, saldūs, natūraliai vitaminizuoti ;) Pats niekad nebuvau saldumynu mėgėjas, bet vaisius tai mėgstu ir dabar valgau kas dien :)
 7. Gerti daug daug vandens per dien. Ryte stiklinė vandens labai geras būdas atsibusti. Prieš valgį – pagreitins sotumo jausmo atsiradimą. Po valgio pagerins virškinimą.
 8. Nevalgyti 2-3 valandas prieš miegą. O taip svarbu nueiti su tuščiu skrandžiu miegoti. Nes nuo pilno visi žino kas būna :)
 9. Ne valgyti tol kol jautiesi prisikimšęs. Valgyti tol kol jautiesi patenkintas. Tai yra tiek, kad po valgio galėtum laisvai užsiimti bet kokia fizine veikla. Šis patarimas man patinka labiausiai!
 10. Valgyti reikia lėtai. Tam, kad smegenis suprastu, kas “ok, jau pasisotinom, užteks”. Kažkur skaičiau, kad čia vienas iš didžiausių žmogaus organizmo bug’ų (spėju tam pačiam zen), nes sotumo jausmas ateina už 20min nuo tada, kai tikai jau pasisotinom.
 11. Nereikia perfekcionizmo. Tiksliau tariant visi klysta, nesam robotai. Ir vieną kartą suvalgyti daug, per daug, bele daug nieko baisaus. Svarbu kitą kart valgyti vėl su protu. Bet žinoma tuo nepiktnaudžiauti :)
 12. Valgau todėl kad esu alkanas ar todėl, kad blogai jaučiuosi? Reikia valgyti dėl pirmo atvejo. (Niekada nesupratau, kaip galima dėl antro, bet žinau tokiu žmonių..)
 13. Valgyti tai, kas padeda jaustis gerai. Kaip rašo autorius, “Man taip pat patinka ledai, sausainiai kaip ir visiem kitiem. Bet man nepatinka tai kaip po to jaučiuosi.”. Tai yra priežastis, kodėl aš nemėgstu prisigerti – liaudiškai šnekant, taip man patinka alaus skonis, bet tik skonis! Ankščiau į tai neatkreipiau dėmesio, žiūrint iš maitinimosi pusės. Bet dabar pradėjau vis dažniau rinktis maistą, kuris tiesiogiai įtakoja mano ateitį. Praeito po žygio suvalgiau obuolį, apie 200g plovo ir išgėriau jogurto. Ir visą vakarą jaučiausi žvalaus ir beveik nejaučiu nuovargio. Kitą dien suvalgiau četvirčiaką (taip nuo bendrabučio laikų vadinam vištienos ketvirčius) ir po kiek laiko užsnūdau, o pabudęs jaučiausi kaip šlapiu maišu trenktas (žr. 11 punktą).

Pratimai:

 1. 4 kar per savaitę po 30 minučių. Nesvarbu ko, svarbu aktyviai judėti. Kai vaikščiojau į sporto klubą ir treneris sudarė programą, joje pagrindinis punktas buvo kardio treniruokliai. Iš pradžių galvojau, kad tai tik tam, kad nebūtų per didelis krūvis kūnui ir pačiai širdžiai. Bet po pokalbių su treneriu supratau, kad pagrindinis pratimas – judėjimas. (Kardio treniruoklių salėje buvo bėgimo takeliai, dviračiai ir slidės).
 2. Dviejų dienų taisyklė. Besportuojant galima praleisti vieną dieną be pratimų. Bet ne dvi iš eilės!
 3. Negalima sustoti. Nusprendėm keisti šį tą gyvenime tai ir keičiam (žr. 2 punktą)
 4. Nereikia nuolat stebėti, ar dar ne praėjo 30min skirti mankštai. Tiesiog reikia rasti laiko pratimams, o tai kartais nebūna lengva :)
 5. Mankšta neturi būti kančia, tai turi būti linksma. Muzikos klausimas, buvimas patinkančioje vietoje ir pan. Taip daug daug lengviau.
 6. Reikia nuolat galvoti apie tai kaip nori jaustis. Čia visa auksinė taisyklė. Minčių terapija ar kaip dar be pavadinsi. Reikia galvoti apie teigiamus dalykus, apie tai kokiu nori tapti ir kaip nori kad būtų – taip ir bus! (Tai labai gerai iliustruoja filmas – Secret). Taip tingėdavau ryte daryti atsispaudimus, bet pažiūrėjęs “Greiti ir įsiutę” pagalvojau – “O Vinas Dyzeliukas, visai ir aš norėčiau tokiu raumenų”, kitą rytą tinginio neber ir atsispaudimų skaičius išaugo 20% :)

Viskas!

Na nevisai viskas, tai kas tinka viskam netinka niekam. Bet truputi algoritmą pritaikius sau, pagal savo poreikius tada jau būna viskas :)

8 comments

Jei prieš miegą nepavalgau, negaliu pamiegot kaip žmogus, iš ankstyvo ryto baisiai valgyt noriu, tenka keltis :)

by Mantas on 2009-07-21 at 19:15. #

Na pirma spėju tau svorio mesti nereikia? :)
O antrą tau gerai, ryte labai lengva anksti keltis :)

by lfx on 2009-07-21 at 20:03. #

hey, dabar mano sesė stora pradės kūdintis :/ be to, ji teigia, kad saldumynai pigiau už vaisius. taip pat, už 1lt gali nusipirkt maišelį saldainių, o kiek gali vynuogių nusipirkt? tris ant vienos kekės??

by DoRI on 2009-07-21 at 23:27. #

Su svoriu kol kas problemų nėra, nors ir nesisaugau :)
Na šiaip iš ryto su alkiu bandau kovot, dažnai miegas stipresnis.

by Mantas on 2009-07-21 at 23:50. #

Pravartus algoritmas :) Reiks mamai nusiusti, nes ji megsta visokius tokius dalykus :D

by Eugenijus on 2009-07-22 at 00:28. #

kalbant apie pratimus, šis neblogas:
http://evaldo.private.lt/?p=176
Bet aš taip nesugebėčiau…

by mi on 2009-08-27 at 09:06. #

Na aš ir gal iškarto nesugebėčiau, spėju rankas išsilaužyčiau jei taip pabandyčiau :)
Bet some day..

by lfx on 2009-08-27 at 09:10. #

Leave your comment

Required.

Required. Not published.

If you have one.